Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 064 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Vicky Cristina Barcelona - felieton wizualny

poniedziałek, 09 marca 2009 19:05
Skocz do komentarzy
Najnowszy film Woodego Allena, za udział w którym Penelopa Cruz otrzymała Oscara, trudno uznać za film. To raczej rodzaj literackiego felietonu, opowiedzianego za pomocą środków wizualnych. Nie ma tu jednak widowiska. To raczej allenowsko dowcipne mamrotanie neurotyka na temat miłości. Bez przekonania i bez odkrywania Ameryki. Bo mamy tu raczej odkrywanie Europy...Allena zasypano za ten film pochwałami, czuję się więc nieswojo nie podzielając ogólnego entuzjazmu. Jednak nie słyszałem w „Vicky Cristinie Barcelonie" naprawdę dowcipnych dialogów, jak te z „Manhattanu" czy „Annie Hall" (mimo że pisze się tu i tam, że właśnie są dowcipne) zaś refleksja o istocie miłości, z jaką tu się spotykamy nie ma w sobie ani świeżości ani lekkości, ani wdzięku. Jest za to w niej sporo wysiłku w upozowaniu się na styl „almodovarowski".

To, co inni nazywają przyczyną sukcesu nowego filmu Woodego Allena ja uważam za słabość. Fascynacja hiszpańską emocjonalnością widzianą przez filtr estetyki Pedro Almodovara dodaje co prawda stylowi Allena efektowności, ale świadczy też o jego wypaleniu. Historia dwóch Amerykanek, które postanawiają spędzić wakacje w Barcelonie i poszukać tu inspiracji dla siebie a popadają w zawirowanie miłosne za sprawą zmysłowego hiszpańskiego malarza, granego przez bardzo seksownego Javiera Bardema, ma w sobie coś z fałszywej fascynacji Europą typowej dla amerykańskiej inteligencji.Europa jawi się w tej optyce jako ziemia nieokiełznana, pełna dziwaków i szaleńców. Uosabia ją była żona naszego malarza, Maria Elena, grana przez Penelope Cruz. Zaangażowanie tej aktorki też zresztą było ukłonem w stronę Almodovara, który niegdyś ją wylansował. Czy Cruz rzeczywiście gra oscarowo? Hmm... jest ekspresyjna co na tle grających „szemrząco" Scarlett Johansson (duże rozczarowanie) i Rebeki Hall wygląda efektownie. Ale tylko tyle. O żadnej kreacji nie ma mowy.Allen inteligentnie posługuje się pożyczonymi rzeczami Almodovara robiąc wrażenie, że o coś mu chodzi. Ale tak nie jest. Poziom refleksji na temat „czym jest miłość, czym namiętność, czym skazanie na siebie" nie odbiega niestety od złotych myśli znanych z prasy kobiecej. To nie jest poziom ostrego jak brzytwa i dowcipnego honorowego błazna z Nowego Jorku!Mam wrażenie, że felieton (i ten prasowy, i filmowy) to gatunek anachroniczny, typowy dla inteligencji XX wieku. W naszym nowym wieku wygląda jak zabawny bibelot bez konkretnego zastosowania. Taki też jest ten film. Można obejrzeć, ale nie warto obiecywać sobie po nim zbyt wiele...
Podziel się
oceń
11
3


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  316 341  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O mnie

Tomasz Raczek - krytyk filmowy, publicysta, wydawca oraz autor programów radiowych i telewizyjnych. Ukończył wydział wiedzy o teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w tv, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat "Wiktora" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).
Publikował na łamach "Rzeczpospolitej", "Polityki", "Teatru", "Kina", "The European", "The Montreal Gazette", "Wprost".
Jest autorem książek "Karuzela z idolami", "Pies na telewizję", "Karuzela z madonnami", "Karuzela z herosami" oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: "Perłowej ruletki", "Poławiaczy pereł", "Pereł do lamusa" i pięciotomowego leksykonu filmowego "Perły kina".+
Prowadzi własne wydawnictwo książkowe Latarnik, zajmujące się wydawaniem książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów.
www.latarnik.com.pl

Zaproszenie

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Ring Medialny z udziałem Tomasza Raczka organizowany przez słuchaczy Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i PR na Uniwersytecie Wrocławskim, który odbędzie się 4 kwietnia 2009 o godz. 15:50 w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (ul. Joliot Curie 15, Wrocław). „Ringi medialne” to cykl otwartych spotkań, które dają szansę studentom oraz wszystkim zainteresowanym na spotkanie ze znamienitymi gośćmi ze świata mediów, polityki i nauki. W poprzednich edycjach Ringów w narożniku zostali postawieni m.in. Monika Jaruzelska, Monika Luft, Janina Paradowska, Dariusz Doliński, Maciej Sowiński, Sławomir Piechota, Jarosław Duda, Piotr Pytlakowski. W tegorocznej edycji, oprócz Tomasza Raczka, odpierać ciosy będą: Łukasz Grass, Magdalena Środa, Tomasz Siekielski i Andrzej Morozowski. Organizacja Ringów, ich oprawy oraz promocji, za którą odpowiedzialni są Słuchacze Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i PR, jest jednocześnie szansą na realizację projektu dużego eventu i jednym z elementów wymaganych do otrzymania dyplomu.

Polecamy

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 316341

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Wizytówka


http://pu.i.wp.pl/?k=NDAxMTQ5NDAsNDkyODM4&f=Closeup.jpg

Lubię to